Araç Bakımı Hakkında İpuçları

Motor yağınızı doldurun: Neden? Ne zaman? Nasıl?

Yağınızı neden düzenli olarak kontrol etmelisiniz?
Motor teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bugünün otomobilleri çok daha güvenilir ve iki servis arasında önceki modellere kıyasla, genellikle binlerce kilometre daha fazla yol yapabiliyorlar. Bu sizin için tabii ki güzel bir haber. Ancak yağ seviyenizi düzenli olarak kontrol edip gerektiğinde yağ eklemenizin artık çok daha önemli olduğu anlamına da geliyor.

Bunu yapmadığınız takdirde motorunuzun sağlığını ciddi olarak riske atıyorsunuz. Yağ seviyesi düştükçe, motorunuzda kalan yağ daha fazla çalışmak zorunda kalır, daha çok kirlenir ve daha hızlı aşınır; bu nedenle de arabanızın performansı düşer. Motorunuz çok fazla yol yapamadan, artan aşınma, aşırı ısınma ve hatta tamamen stop etme tehlikesine maruz kalacaktır.

Yağınızı ne zaman kontrol etmelisiniz
En ideali, otomobil üreticilerinin de önerdiği gibi, yağınızı haftada bir kontrol etmenizdir. Yağ seviyesi 1500 km’den (1000 mil) az bir mesafe yaptığınızda maksimumdan minimuma iniyorsa motorunuzu kontrol ettirmeniz gerekir. Yağ tüketimi araçtan araca ve sürüş tarzına bağlı olarak değişmektedir.

Yağınızı nasıl kontrol edecek ve tamamlayacaksınız
1. Düz bir yere park edin, motoru kapatın ve 3-4 dakika yağın dibe çökerek toplanmasını bekleyin.
2. Yağ çubuğunu yerinden çıkarın, temizleyin ve tekrar batırarak seviyesine bakın.
3. Maksimum seviyenin altındaysa, dolum kılavuzuna bakarak ne kadar yağ eklemeniz gerektiğini bulun.
4. Motorun üstündeki yağ haznesi kapağını çıkarın, gerekli miktarda yağı ekleyin ve işlem bitince yağ dolum kapağını kapatın.
5. 60 saniye süreyle yağın motorunuza akmasını bekleyin ve seviyeyi ölçmek için yeniden çubuğu daldırın. Gerekiyorsa biraz daha yağ koyun ve dolum kapağını kapatın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments